by admin

Kto pyta, nie błądzi! Poznaj Brejdaka

Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie (FAQ).

Regulamin Brejdak 2023 możesz pobrać poniżej. Przeczytaj go, zanim wyślesz swoje zgłoszenie. Rejestracja na zawody Brejdak 2023 i wpłacenie opłaty rejestracyjnej jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi [FAQ]

Janów Lubelski - baza zawodów

Bazą Brejdaka 2023 będzie Janów Lubelski. Możemy już oficjalnie cieszyć się patronatem Burmistrza Janowa Lubelskiego, Pana Krzysztofa Kołtysia.
 
Startujemy z brzegu Zalewu Janowskiego. Baza znajdować będzie się w okolicy Parku rekreacji Zoom Natury:
ul. Świerdzowa 41
23-300 Janów Lubelski

Start, meta i miasteczko zawodów zlokalizowane są na terenie Parku rekreacji Zoom Natury:
ul. Świerdzowa 41
23-300 Janów Lubelski


Parking znajduje się nieopodal:
ul. Świerdzowa 121
23-300 Janów Lubelski
Google Maps: https://goo.gl/maps/DRg3xDtGqSjqwYZ98
Plus code: M9WX+H4 Janów Lubelski
Koordynaty GPS: 50.696495, 22.398879 

 

Nasze miasteczko zawodów zlokalizowane będzie na terenie publicznym, który nie posiada infrastruktury noclegowej w pobliżu miejsca startu.
Będzie natomiast możliwość rozbicia namiotu w wydzielonej strefie.

Dobrym kierunkiem poszukiwań noclegu są portale jak booking.com, google.com lub strona https://www.janowlubelski.pl/wizytowki/kategoria/noclegi

Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Janów Lubelski, będzie możliwość rozbicia namiotu w wydzielonej strefie.
Postaramy się zapewnić również zasilanie elektryczne, ale nie możemy tego zagwarantować dla każdego.

Dzięki uprzejmości zarządcy Parku rozrywki Zoom Natury, będziemy mogli udostępnić miejsca parkingowe dla zawodników, zlokalizowane bardzo blisko miasteczka zawodów.
Parking jest bezpłatny i niestrzeżony.

Nie wykluczamy ogniska, doprecyzowujemy możliwości jego bezpiecznej organizacji.
Na pewno będzie spotkanie integracyjne, połączone z konsumpcją i wspólnymi rozmowami. 🙂

Tak. Pamiętaj, że nie dostarczamy toreb foliowych na depozyt, aby nie produkować zbędnych śmieci. Wykorzystaj swój plecak, czy torbę. Pamiętaj, aby przyczepić do niej plakietkę z numerem startowym (otrzymasz ją w pakiecie startowym).

Nie. Dlatego zabierz ze sobą to, co potrzebujesz na trasie.

Zapisy i pakiety startowe

W zawodach może wziąć udział każda osoba, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zawodów ukończyła 18 rok życia, jest zdrowa i sprawna fizycznie oraz jest w stanie bezpiecznie i bez uszczerbku dla zdrowia pokonać trasę ultramaratonu.
Zalecamy dobre przygotowanie kondycyjne i doświadczenie w jeździe na dłuższych dystansach. 
Pamiętaj, że startujesz na własną odpowiedzialność. Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia, skonsultuj możliwość startu z lekarzem.

Wejdź na stronę brejdakgravel.pl/zapisy, aby poznać szczegóły pakietów startowych.
Sklep z dostępnymi pakietami startowymi znajduje się pod adresem: rezerwatprzygody.pl/sklep.
Wybierz pakiet wedle uznania i postępuj zgodnie z komunikatami w sklepie.

Opłata za start składa się z dwóch składowych:

 • bezzwrotnej opłaty rejestracyjnej 125 zł,
 • opłaty startowej, która w przypadku rezygnacji podlega zwrotowi w 100%, 50% lub jest bezzwrotna, w zależności od daty rezygnacji.

Aktualne ceny znajdziesz zawsze na stronie rezerwatprzygody.pl/sklep. Szczegółowe informacje dotyczące polityki zwrotów pieniędzy znajdziesz w regulaminie lub poniżej w odpowiedzi na pytanie „Co jeśli zrezygnuję”.

Akcesoria zamówione razem z opłatą startową otrzymasz wraz z pakietem startowym. Odbiór będzie możliwy w biurze zawodów, na dzień przed startem (wieczorem) lub w dniu startu w godzinach porannych.
Nie ma możliwości wcześniejszego odbioru pakietu lub jego wysyłki.

Tak. Co prawda cena w pakiecie jest nieco niższa, ale będzie taka możliwość w sklepie Rezerwatu Przygody.
Ponadto będzie można zakupić wybrane akcesoria z rabatem do 30% – kod rabatowy zostanie wysłany zarejestrowanym uczestnikom mailem w marcu 2022.
Zapisz się do newlettera, aby nie przegapić powiadomienia o dostępności produktów w sklepie.

Dokonując zakupu na stronie rezerwatprzygody.pl/sklep masz do wyboru wygodne i bezpieczne płatności online – możesz zapłacić blikiem, przelewem natychmiastowym lub przelewem tradycyjnym.
Operatorem płatności jest mBank poprzez system PayNow.

Koniecznie daj nam znać, pisząc na adres: kontakt@rezerwatprzygody.pl.

Zgodnie z zapisami regulaminu, opłata rejestracyjna pokrywa koszt rejestracji i nie jest zwracana.
Zwrócimy Ci natomiast opłatę startową w wysokości:

 • 100%, jeśli powiadomisz nas mailowo do 14.05.2023,
 • 50%, jeśli powiadomisz nas o rezygnacji mailowo w okresie 15.05.2023 – 18.06.2023.

Jeśli zrezygnujesz po 18.06.2023, opłata startowa nie będzie zwracana.

Zapisałem/-am się i co dalej?

Aktualizowaną co kilka dni listę startową znajdziesz na stronie brejdakgravel.pl/lista-startowa.

Nie ma Twojego nazwiska? Nie martw się, jeśli minęło do kliku dni od aktualizacji listy (podajemy datę ostatniej aktualizacji na stronie). Jeśli uważasz, że nastąpił jakiś błąd, napisz do nas na kontakt(at)rezerwatprzygody.pl.

Aktualizowaną co kilka dni listę startową znajdziesz na stronie brejdakgravel.pl/lista-startowa.

Nie ma Twojego nazwiska? Nie martw się, jeśli minęło do kliku dni od aktualizacji listy (podajemy datę ostatniej aktualizacji na stronie). Jeśli uważasz, że nastąpił jakiś błąd, napisz do nas na kontakt(at)rezerwatprzygody.pl.

Bieżące informacje podajemy na mediach społecznościowych:
Facebook: facebook.com/brejdakgravel
Instagram: instagram.com/brejdakgravel

Zachęcamy do subskrybowania newslettera (formularz dostępny jest w stopce strony 👇), najlepiej podając adres użyty podczas rejestracji. W ten sposób będziesz na bieżąco z tym, co dzieje się wokół Brejdaka.

Najprawdopodobniej nie subskrybujesz go lub jesteś wypisany/-a z listy. Często jest to efektem anulowania subskrypcji w przeszłości.

Ponownie subskrybuj newsletter w formularzu w stopce strony oraz dodaj adres kontakt(at)rezerwatprzygody.pl do książki adresowej.

Nawigacja i śledzenia online

Ponieważ cała zabawa polega na pokonaniu trasy po śladzie udostępnionym przez organizatora, odpowiedź brzmi: tak. Nie widzimy innej możliwości.
Organizator udostępnia ślad (ostateczny plik .gpx dostarczony zostanie wraz z komunikatem startowym), jednak urządzenie do nawigacji to już wybór i wyposażenie zawodnika.

Nie. Tracker jest urządzeniem służącym do lokalizowania zawodnika na mapie i nie posiada funkcji pozwalających na nawigowanie.
Do nawigacji użyj telefonu lub nawigacji rowerowej. Zapoznaj się odpowiednio wcześnie z możliwościami i funkcjonalnością twojego urządzenia nawigującego. Szczególną uwagę zwróć na:
– sposób wgrywania śladu (tracka),
– żywotność akumulatora (baterii),
– możliwość pracy przy zasilaniu z power banku.

Polecamy nawigację, jak Wahoo, Garmin, czy Hammerhead.
Jeśli jednak stosujesz telefon do nawigowania, dobrze sprawdzają się Mapy.cz.
Odradzamy korzystanie z aplikacji Komoot do importowania i wgrywania trasy z uwagi na zmiany, które program sam wprowadza podczas importu pliku gpx.

Każdy zawodnik otrzyma w pakiecie startowym nadajnik gps (tzw. tracker). Na stronie internetowej będzie możliwe śledzenie na żywo każdego zawodnika na mapie. Linki do śledzenia znajdziesz na głównej stronie Brejdaka lub w komunikacie startowym.

Na tej podstawie organizator dokona weryfikacji trasy i czasu przejazdu uczestników Wanogi.

Urządzenie posiada akumulator przewidziany do pracy w ciągu 2-3 dni. Na stronie do śledzenia online widać będzie stan naładowania akumulatora danego uczestnika. Sprawdzaj poziom naładowania co najmniej raz dziennie. Jeśli zauważysz, że spada on poniżej 30%, podłącz urządzenie do źródła prądu za pomocą kabelka micro usb (nie dołączony do zestawu).

Nie. Tracker do śledzenia online podaje twoją lokalizację z minimalnym opóźnieniem i zapisuje ją w swojej pamięci. Istnieje jednak możliwość, że:
– wystąpią zakłócenia (szczególnie, jeśli przewozisz tracker blisko power banku),
– wyczerpie się akumulator,
– urządzenie ulegnie awarii (mało prawdopodobne, ale możliwe).

Ponieważ jednak do nawigowania i tak niezbędne jest posiadanie własnego urządzenia nawigującego, zachęcamy do zapisywania śladu przejazdu na wypadek awarii lokalizatora lub wyczerpania się jego akumulatora. Pomoże to w ewentualnym rozstrzygnięciu wątpliwości dotyczących trasy przejazdu. Taka trasa ładnie też wygląda na Stravie. 😉

Wróć bezpiecznie do miejsca noclegu lub na metę, korzystając z transportu publicznego lub własnego.

W przypadku wycofania się lub nieukończenia przejazdu w przewidzianym limicie czasu, uczestnik zobowiązany jest odesłać bezpiecznie zapakowany lokalizator na swój koszt, w terminie 5 dni, pod adres:

BB Tracker

Świękitki 1a

11-135 Lubomino

(woj. warmińsko-mazurskie)

lub do paczkomatu MLK01A nr telefonu: 512 451 655 email: info@bbtracker.pl

Trasy Brejdaka

Znajdziesz je na stronie z trasami. Możesz pobrać dowolny plik z serwisu RWGPS bądź pobrać cały lub podzielony plik gpx.

Głównym wyzwaniem na długiej trasie będą jej długość (ok. 600 km), ukształtowanie terenu (etapy o odczuwalnych przewyższeniach) oraz zmienne warunki jazdy (głównie zależne od pogody).

To spory dystans i powinieneś mieć doświadczenie w pokonywaniu podobnych odległości w kilkudniowej jeździe bikepackingowej.

Weź pod uwagę przewyższenia – blisko 5 km w pionie. Jeśli nigdy nie jeździłeś terenowo pokonując podobne przewyższenia, koniecznie przetrenuj sezon zimowy i przygotuj się do wyzwania.

Na trasie przejazdu mogą występować strome zjazdy i podjazdy lub inne elementy wymagające dobrych umiejętności jazdy na rowerze gravelowym lub MTB. Jeśli nie jesteś pewnien swoich możliwości, zejdź z roweru.

Na trasie znajdą się też pojedyncze miejsca, w których będziesz musiał(a) zejść z roweru i przeprowadzić go (np. przez jezdnię lub kładkę nad strumieniem).

Dla osób niepewnych swojej kondycji na długim dystansie udostępniamy krótszą i szybszą trasę (ok. 350 km, mniej przewyższeń).

Jest też trasa srinterska, o długości 100 km i minimalnych przewyższeniach.

Brejdak 600 startuje w godzinach porannych w piątek, 14 lipca 2023. Start będzie falowy.
Brejdak 350 startuje w godzinach porannych w sobotę, 15 lipca 2023.
Dystans „Janowska stówka” startuje w samo południe w niedzielę, 16 lipca 2023.

Szczegółowy harmonogram imprezy znajdziesz na brejdakgravel.pl/komunikat-startowy

Większość trasy poprowadzona jest drogami leśnymi, szutrowymi,  polnymi i asfaltowymi o małym natężeniu ruchu.
Występują jednak odcinki (łączniki), które łączą się lub przecinają drogi publiczne, na których obowiązują zasady ruchu drogowego.
Jako uczestnik Brejdaka 2023, zobowiązujesz się do przestrzegania zasad kodeksu drogowego (Prawo o ruchu drogowym) na każdym odcinku trasy.

Wasz przejazd został ustalony z władzami parku i opłacony. Pamiętajcie, że na terenie parku narodowego można przebywać od świtu do zmierzchu. Przyjmuje się, że nie powinniście przebywać na tym odcinku trasy na godzinę po zachodzie słońca, a więc od ok. 22:30. Weźcie to pod uwagę przy planowaniu przejazdu.

Zasady na trasie

Przyjaciele, rodzina i znajomi, którzy kibicują i wspierają psychicznie, to super sprawa, ale ich pomoc np. przy zmianie przebitej dętki, stanowi złamanie zasad regulaminu zawodów.

Jedyną pomocą jaką możesz otrzymać w trakcie trwania zawodów jest ta ze strony organizatora lub innego zawodnika oraz skorzystanie z serwisu lub np. hotelu dostępnego dla wszystkich użytkowników na tych samych zasadach.

Zauważ, że te zasady nie są zbyt restrykcyjne i nie należą do grupy „self-supported”. Nazwałbym to raczej regułą „samodzielności i uczciwości w stosunku do innych uczestników”.

Organizator nie zapewnia zakwaterowania, dlatego rezerwowanie noclegów jest po Twojej stronie.

Zgodnie z zapisami regulaminu, możesz rezerwować noclegi przed startem. Pamiętaj jednak, że planowanie wszystkiego z wyprzedzeniem to tylko jeden ze sposobów przeżycia przygody.

Często zdarza się, że uczestnicy nie dojeżdżają do noclegu z różnych powodów. W takim przypadku koniecznie odwołaj rezerwację z wyprzedzeniem – ktoś może właśnie szukać miejsca, którego Ty nie wykorzystasz.

Nie. Możesz rezerwować w dowolnym momencie noclegi dostępne na równych zasadach dla wszystkich. Niedozwolone jest korzystanie z pomocy rodziny i znajomych, szczególnie w postaci noclegu.

Czy będziemy prowadzić śledztwo w tej sprawie? Nie mamy takich możliwości. Pokaż sam/sama sobie, że potrafisz zadbać o siebie na trasie i być uczciwym w stosunku do innych. 

Nie. Jedynym wyjątkiem jest oficjalnie ogłoszony przez organizatora objazd.

Aby uniknąć mierzenia śladu co do metra, w regulaminie przyjęliśmy zapis, że 1% trasy opuszczonej trasy oznacza dyskwalifikację. Krótsze odstępstwa od śladu będą skutkowały karą czasową.

A tak w ogóle, po co skracać tak piękną trasę? 🤷‍♂️

Brejdak 2023 to impreza, która ma na celu m.in. integrację naszego środowiska. Wychodzimy więc z założenia, że wymaganie spartańskiego, samodzielnego pokonywania kilkuset kilometrów byłoby niezgodne z tym duchem.

Dlatego nie tylko nie zabraniamy pomocy i wsparcia wśród zawodników biorących udział w wyścigu, ale wręcz zachęcamy do tego.

Czym innym jest korzystanie z zasobów niedostępnych dla wszystkich na tych samych warunkach. Przykładem jest nocleg w swoim domu, czy u znajomych. Nie wchodząc w dyskusję, uważamy, że to jest bardzo słabe. Jeżeli namierzymy takiego zawodnika, nie zostanie on sklasyfikowany.

Absolutnie wykluczamy również jakąkolwiek pomoc osób trzecich, niebiorących udziału w imprezie.

Nie przewidujemy samochodu wsparcia. W przypadku defektu należy korzystać z dostępnych serwisów lub pomocy innych uczestników Brejdaka.

O chęci zejścia z trasy (rezygnacji) koniecznie poinformuj organizatora pod nr telefonów udostępnionymi w komunikacie startowym.

To temat szczególnie dla nas ważny. Oto zasady nie pozostawiania śladów swojej obecności w skrócie:
– nie schodź ze szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego celu miejscach,
– zabierz swoje śmieci (szczególnie nie wyrzucaj opakowań po żelach, batonach, jakichkolwiek
innych) lub jeśli coś Ci upadnie, wróć po to i zabierz ze sobą,
– pozostaw otoczenie w takim stanie, w jakim je zastałeś (zastałaś),
– uważaj, jak postępujesz z ogniem,
– zachowaj dystans od dzikich zwierząt,
– nie niszcz przyrody.

Zachęcamy do reagowania na przypadki zaśmiecania trasy przez uczestników Brejdaka. Nie chodzi nam o donoszenie, ale o zwrócenie uczestnikowi uwagi na niestosowne zachowanie. Najczęściej wynika ono ze zmęczenia.

Zdrowie i bezpieczeństwo uczestników są najważniejsze, więc w przypadku awarii lub kontuzji, zalecamy rezygnację z udziału i zejście z trasy.
Jeśli podejmiesz taką decyzję:
– zadbaj o własne bezpieczeństwo w momencie rezygnacji,
– powiadom organizatora (nr telefonu podany jest w komunikacie startowym),
– bezpiecznie wróć do domu, miejsca noclegu lub na metę, korzystając z transportu publicznego lub własnego.

Pit-stop w Zaklikowie

Na dystansach 600 km (na ok. 280. ok) oraz na dystansie 350 km (na 300. km) będziecie mieć do dyspozycji oficjalny pit-stop.

Restauracja MOLO Zaklików, przy zaangażowaniu Pana Burmistrza Zaklikowa, przygotowują dla Was:

 • ciepły posiłek (mięsny lub wege),
 • wodę,
 • owoce,
 • kawę parzoną,
 • herbatę,
 • colę,
 • ogórki,

Inne atrakcje pit-stopu:

 • możliwość wprowadzenia roweru do środka,
 • toalety,
 • materace do szybkiej regeneracji (nie są to miejsca noclegowe), a ich liczba jest bardzo ograniczona.

Pit-stop, jak sama nazwa wskazuje, służy do szybkiej regeneracji. Co prawda dostępne będą materace, ale ich liczba jest ograniczona w stosunku do liczby uczestników. Dlatego, jeśli chcesz nocować w okolicy, skorzystaj z dostępnej infrastruktury hotelowej/agroturystyki.

Czekamy na Was od pierwszego do ostatniego zawodnika, który w limicie czasu pokonuje trasę Brejdaka 600 lub 350.

Media społecznościowe

Strona wydarzenia: brejdakgravel.pl

Fanpage Wanoga: facebook.com/brejdakgravel

Oficjalny hashtag Brejdaka: #brejdakgravel #brejdak

Rezerwat Przygody: #rezerwatprzygody

Zachęcamy do tagowania Waszych relacji i zdjęć oraz oznaczania naszego konta
na Instagramie @brejdakgravel
i @rezerwat_przygody, co pozwoli nam podawać dalej Wasze materiały.

Reklamy naszych partnerów

Dołącz do przygody

Brejdak Gravel

Powstał z zamiłowania do kolarstwa romantycznego, zwiedzania i odkrywania ciekawych miejsc.
Odkryj smak wschodu przy widokach bezkresnych pól Roztocza i lasów Ziemii Janowskiej.

Instagram Rezerwatu

©2020-2023 Wanoga Sp. z o.o. | Pomysł i wykonanie Rezerwat Przygody