Trasa Brejdak Gravel

by admin
Ultra Brejdak
700 km przygody
Brejdak
ok. 400 km przygody

Brejdak oznacza w gwarze lubelskiej brata, zioma. Ponieważ Piotr jest rodowitym Lubelakiem (czyli Lublinianinem ;)), a gravelowcy są dla siebie jak bracia i siostry na trasach ulta-wyryp i pomagają sobie wzajemnie, tak właśnie postanowiliśmy nazwać pierwszy ultramaraton szutrowy na Lubelszczyźnie.

Nowością są dwie trasy – Ultra Brejdak (ok. 700 km) Brejdak (nieco ponad 400 km). Dzięki temu możesz dobrać wyzwanie do swoich możliwości i stopnia wytrenowania. 

Trasa Brejdaka

Zobacz trasę Brejdaka z 2021. W kolejnej edycji nastąpią kosmetyczne zmiany.

Pierwsza setka

Początek będzie od razu obfitować w piękne lubelskie widoki. Leśne i polne drogi poprowadzą Cię wzdłuż Wieprza, byś mógł cieszyć się widokiem tej rzeki, meandrującej wśród łąk i pól. Jeśli mając świeże siły przejedziesz przez ten obszar szybko, nie martw się – w końcówce dystansu Ultra będziesz mieć okazję napatrzeć się na piękne meandry.

Z Łęcznej skierujesz się pięknymi szutrami w stronę Rejowca, mijając malutkie lubelskie wioski. W takiej atmosferze dotrzesz do leżącego nad Uherką Chełma – XIV-wiecznego grodu, które obecnie jest trzecim co do liczby mieszkańców miastem w woj. lubelskim. Zadziwi Cię dojazd do chełmskiej starówki – do ostatniej chwili będziesz korzystać z atutów swojego gravela lub roweru mtb!

Kresy wschodnie

Chełm leży około 40 km od granicy, więc uczestnicy dystansu Ultra Brejdak udadzą się na wschód, najdalej, jak tylko się da. Mijając małe, kresowe wioski, liczne cerwkie i drewniane chaty, spotkają się z Bugiem. Jego meandry przypominają nieco Wieprz, ale Bug jest większą rzeką, ponad którą zobaczysz ukraińską ziemię. 🇺🇦

Roztocze

Poprzez szutry Polski Wschodniej udasz się do miasta arkad. Zobaczysz zamojskie Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie czeka na Ciebie Roztocze Południowe, sławne „Szumy” na Tanwi oraz malowniczy dojazd przez Roztoczański Park Narodowy do Zwierzyńca.

Przez Roztocze Zachodnie do Wisły

Ze Zwierzyńca udasz się pofalowanymi polnymi drogami do Lasów Janowskich, aby następnie dotrzeć do Wisły. Wzdłuż Królowej Polskich Rzek udasz się do słynnego Kazimierza Dolnego. Na jego Rynek dojedziesz wąwozem i do wąwozów wrócisz. Szczególnie zapamiętasz piękno Korzeniowego Dołu.

Meandry Wieprza

Z Kazimierza, mijając Puławy, udasz się do północnego końca Lubelszczyzny. Cud natury i jednocześnie jedna z ikon Lubelszczyzny – meandry Wieprza to gratka dla każdego. Ultrasi spędzą w takich okolicznościach przyrody nieco więcej czasu, niż Brejdacy. Wszyscy będą mieli okazję ujrzeć te zapierające dech w piersiach krajobrazy, zanim udadzą się w drogę powrotną.

Dołącz do przygody